Kristýna Schomannová, 41 let
finanční poradkyně

Peníze se občas chovají jako antiperle – špatně s nimi zacházíte, a jsou fuč. Když člověk každý měsíc poplatí hypotéku a další pravidelné odvody, k tomu si občas koupí něco hezkého, moc mu jich nezbude. Přitom by jich snadno mohlo být víc, aniž by jeden musel škudlit na každém kroku. Finanční poradce je skvělé řešení, ale jen pokud svou práci opravdu dobře umí a není to jen agent jedné banky, pojišťovny nebo spořitelny, ale nabízí služby a produkty mnoha finančních ústavů. My se obrátili o radu na Kristýnu Schomannovou.

Žila, studovala a radila několik let v sousedním Německu, zkušenosti z tamního trhu přenesla sem. „Německé ženy a rodiny řeší podobné problémy jako ty české. Jen jsou o něco informovanější a víc svěřují své peníze do péče odborníků,“ říká.

Hypotéka a spol.

Zlaté pravidlo? „Rezerva ve výši trojnásobku čistého příjmu. To pro případ, že se vám třeba rozbije pračka, auto nebo přijdete o práci. Jistá pravidla platí i pro částku, která se doporučuje spořit. Když nastupujete po škole do zaměstnání je vhodné ukládat asi třetinu čistých příjmů. Jestli se chystáte vzít hypotéku, zvyšte úspory až na 50 procent (zhruba polovinu plánované měsíční splátky úvěru).

A když už splácíte, šetřete alespoň desetinu čistých příjmů. Doba ‚hájení‘, kdy nic nespoříte, naopak úspor berete, by měla být v životě spíš výjimkou. Je to například, když je žena na mateřské a pracuje jen otec. Jakmile děti odejdou z domova, je zase čas odkládat okolo třetiny peněz na důchod. Důležité jsou i pojistky, pojištění domácnosti, případně nemovitosti a úrazové pojištění alespoň pro děti by měly být samozřejmostí.“ Podle Kristýny Schomannové by člověk měl mít pojištění odpovědnosti. To pro případ, že například shodíte v restauraci drahou vázu nebo vjedete na kole do záhonu a zničíte vzácné rostliny. „Pojištění privátní odpovědnosti stojí pro celou rodinu od tří set padesáti korun ročně. Myslete ale na to, že jakékoli pojištění by mělo být pouze náhradou chybějícího majetku. Žádná pojišťovna na světě s vámi neuzavře pojistnou smlouvu kvůli tomu, aby vám platila plnění. Právě naopak kalkuluje pravděpodobnost rizika a sází na to, že se vám nic nestane,“ upozorňuje poradkyně. Životní pojistky doporučuje lidem, kteří mají malé děti nebo partnera, který sám nevydělává. „Každá půjčka je drahá, a proto je vhodné dobře promyslet, zda ji opravdu potřebujete.

Úvěr má smysl, když kupujete nemovitost pro bydlení anebo jako podnikatelská investice, která přinese další peníze,“ říká Kristýna. Naopak nejhorší jsou půjčky například na dovolenou. Užijete si ji, a když se vrátíte, nezbude kromě vzpomínek a nezaplaceného dluhu nic. I všelijaké kreditní karty a spotřebitelské úvěry na foťáky, tablety, rádia a spol. jsou past. Co to je třeba osm set měsíčně, řeknete si, ale v době, kdy počítáte každou korunu, je to závratná částka. A jak Kristýna pracuje se svými klienty? „Nemůžu obecně doporučit dát peníze do stavební spořitelny nebo na termínovaný vklad a určitě je nedávejte na životní pojistku a tak podobně. Takové univerzální rady jsou nanic, nebudou fungovat, pokud nezjistím, v jaké situaci klient je,“ doplňuje Kristýna. A dobrá zpráva nakonec – ženy mají podle Kristýny větší instinkt a cit pro hospodaření s penězi. S nadsázkou jim to jde stejně přirozeně jako rození dětí. Takže odhoďte zbytečný ostych, provětrejte šuplíky a vložte peníze do těch nejlepších rukou – svých!

Marianne